Różowy Październik Miesiącem Profilaktyki Raka Piersi

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Wszystkie podejmowane w tym okresie działania mają na celu zwrócenie uwagi kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. To czas, by zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i nie zapominać o tym przez cały rok.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. O swoje zdrowie należy dbać już od wcześniejszych lat. Zalecane jest regularne badanie swoich piersi już od dwudziestego roku życia poprzez samobadanie oraz regularne wizyty u ginekologa. Zaleca się również USG piersi, zaś kobiety po 50 r.ż. powinny wykonywać co dwa lata mammografię w ramach profilaktyki refundowanej przez NFZ.

Ministerstwo Zdrowia od lat prowadzi działania, które mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę, zachęcenie do zmiany nawyków zdrowotnych oraz do robienia badań przesiewowych. Jednym z takich działań jest kampania Planuję długie życie. Na stronie https://planujedlugiezycie.pl/ znajdziemy informacje i porady na temat nowotworów oraz zmniejszenia ryzyka zachorowań.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content