8 listopada Światowy Dzień Radiologii

8 listopada 1895 roku Wilhelm Röntgen, niemiecki fizyk, odkrył słynne promienie X, które później zostały określone jego nazwiskiem. W tym dniu co roku obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii, którego celem jest zwiększanie świadomości na temat znaczenia badań radiologicznych w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów oraz lepszego zrozumienia roli radiologów w świadczeniu usług opieki zdrowotnej. Radiologia jest jedną z wielu specjalizacji medycznych, jej głównym zadaniem jest obrazowanie ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego i ultradźwięków. Radiolog to lekarz, który wykonuje badania obrazowe i to właśnie dzięki prowadzonym przez niego badaniom możliwa jest analiza i leczenie poszczególnych chorób. W zakres diagnostyki obrazowej wchodzi wiele rodzajów badań takich jak: radiologia klasyczna (kości, stawy, czaszka, kręgosłup), ultrasonografia (Tarczyca, badania dopplerowskie, jama brzuszna), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

W tym dniu składamy serdeczne podziękowania za pracę i zaangażowanie pracownikom, którzy mają do czynienia z promieniami X i życzymy dużo radości z wykonywanej pracy.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content