14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada, w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Frederick Banting to naukowiec który razem z Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Obecnie ten dzień obchodzony jest przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.

Cukrzyca zalicza się do grupy chorób metabolicznych charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Wynika to z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekły podwyższony poziom glukozy we krwi wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, a w szczególności oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, wyróżnia się cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy.

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób na całym świecie. Przyczyny wzrostu zachorowań na niektóre typy cukrzycy nie są do końca znane, zaś coraz bardziej powszechnemu występowaniu cukrzycy typu 2, czyli najczęstszej formy cukrzycy, sprzyja niezdrowy, charakterystyczny dla XXI wieku styl życia.

Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy organizowane były mniejsze i większe wydarzenia edukacyjne i integracyjne w całym kraju, których głównym celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. W tym roku z powodu koronawirusa i restrykcji z nim związanych, większość akcji edukacyjnych została przeniesiona do mediów.

Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków przygotowało film pt. „Oswoić cukrzycę” zawierający wypowiedzi osób żyjących z cukrzycą, będących jednocześnie działaczami stowarzyszenia, opowiadających o życiu z chorobą. Bohaterowie pokazują, że cukrzyca to mimo wszystko ciężka choroba, którą trzeba traktować poważnie, ale z drugiej strony da się z nią żyć. Film ma na celu zmotywować pacjentów do codziennych zmagań z chorobą, a wśród ludzi zdrowych lub zagrożonych cukrzycą wzbudzić zainteresowanie i troskę o własny stan zdrowia.

Film Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Skip to content