26 maja-01 czerwca Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Co roku od 26 maja w Dzień Matki rozpoczyna się w Polsce Tydzień Promocji Karmienia Piersią, który potrwa nieprzypadkowo do 1 czerwca – Dnia Dziecka, ponieważ do udanego karmienia trzeba dwojga – matki i dziecka.

Główną inicjatywą Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym rozszerzaniu diety.

Karmienie piersią zapewnia dziecku właściwy rozwój, ponieważ mleko matki zawiera wszystko co jest potrzebne by dziecko rozwijało się prawidłowo. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed infekcjami układu oddechowego, pokarmowego i moczowego oraz tworzy więź z mamą. Podczas ssania piersi dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią ma też wiele korzyści dla mamy:  chroni przed nowotworem piersi, osteoporozą, zawałem serca.

Nasz szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” i wypełnia „10 kroków do udanego karmienia piersią” wg wytycznych WHO będących zbiorem zasad i procedur przeznaczonych do stosowania w oddziałach położniczych i noworodkowych w celu wspierania karmienia piersią.

Przy szpitalu działa także całodobowa poradnia laktacyjna, gdzie mamy mogą zasięgnąć porady w przypadku problemów z karmieniem piersią.

Skip to content