26 maj – 1 czerwiec Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Co roku od 26 maja w Dzień Matki rozpoczyna się w Polsce Tydzień Promocji Karmienia Piersią, który potrwa nieprzypadkowo do 1 czerwca – Dnia Dziecka, ponieważ do udanego karmienia trzeba dwojga – matki i dziecka.

W ramach dni promowane jest naturalne karmienie dzieci i poszerzenie wiedzy na temat związany z karmieniem naturalnym. Karmienie piersią zapewnia dziecku właściwy rozwój, ponieważ mleko matki zawiera wszystko co jest potrzebne by dziecko rozwijało się prawidłowo. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed infekcjami układu oddechowego, pokarmowego i moczowego oraz tworzy więź z mamą. Dodatkowym atutem jest to, że podczas ssania dziecko ćwiczy mięsnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Zgodnie z zasadą „dobro rodzi dobro” karmienie piersią wpływa pozytywnie nie tylko na dziecko, ale również na matkę:

– zmniejsza ryzyko krwawienia poporodowego,

– przyspiesza obkurczanie macicy,

– przyspiesza powrót do masy ciała z okresu przed ciążą,

– zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka oraz jajników,

– zmniejsza rozwój osteoporozy.

Nasz szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” i wypełnia „10 kroków do udanego karmienia piersią” wg wytycznych WHO będących zbiorem zasad i procedur przeznaczonych do stosowania w oddziałach położniczych i noworodkowych w celu wspierania karmienia piersią.

Przy szpitalu działa także całodobowa poradnia laktacyjna, gdzie udzielane są porady w przypadku problemów z karmieniem piersią.

Skip to content