21 września Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

Co roku 21 września w 10 rocznicę istnienia międzynarodowej organizacji Alzheimer Disease International (ADI) obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Alzheimera. Celem dnia jest szerzenie wiedzy o tej przypadłości. Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, powoduje kurczenie się mózgu nawet o 20%. Rozwija się przeważnie po 65 roku życia. Objawami są: stopniowy zanik pamięci powiązany z zaburzeniami procesów poznawczych, takich jak poprawne liczenie, orientacja przestrzenna czy upośledzenie mowy. Zaburzenia te spowodowane są utratą komórek nerwowych w mózgu. Choroba jest nieuleczalna. Wczesne jej wykrycie pozwala na wdrożenie terapii, która poprawi jakość życia nie tylko osoby chorej ale i osoby sprawującej opiekę.

Alzheimer Polska – związek organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Alzheimer – rozumiem -wspieram”.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych.

Więcej informacji znajduje się pod adresem:

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-alzheimer-rozumiem-wspieram

 

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content