20 października Światowy Dzień Osteoporozy

20 października obchodzimy Światowy Dzień Osteoporozy. Osteoporoza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, która uszkadza kości. Strata masy kostnej postępuje stopniowo, dominującym objawem osteoporozy są złamania kości następujące nawet przy niewielkich urazach. Bardzo często dochodzi do złamania szyjki kości udowej, które jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych. Do złamań osteoporotycznych zalicza się także złamania nadgarstków, kości promieniowej i ramiennej oraz złamania w obrębie kręgosłupa. Choroba dotyka kobiety jak również i mężczyzn. Narażona jest na nią co czwarta kobieta powyżej 60. roku życia i co druga, która ukończyła 70 lat. Diagnozowaniem i leczeniem osteoporozy zajmuje się reumatolog. Pierwszym badaniem, od którego przeważnie rozpoczyna się diagnostykę jest densytometria, czyli oznaczenie gęstości mineralnej kości. W ramach profilaktyki pacjent powinien regularnie wykonywać badania laboratoryjne – morfologię krwi, badania funkcji wątroby i nerek, stężenie parathormonu (funkcją parathormonu jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, oddziałuje on przede wszystkim na 3 ludzkie narządy: kości, nerki i jelita) oraz witaminy D.

Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Osteoporozy jest: „TO OSTEOPOROZA!”. Podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy zachęcają do ubierania się w tym dniu na biało, by okazać wsparcie osobom chorującym na tę chorobę, pozostającym w grupie ryzyka złamań niskoenergetycznych. Promocja Dnia Osteoporozy obejmuje również szeroko zakrojoną kampanię promocyjną z wykorzystaniem dostępnych mediów społecznościowych (Facebook, www.facebook.com/worldosteoporosisday, Twitter, Instagram, Pininterest, Youtube, Google+).

5 KROKÓW DO ZDROWYCH KOŚCI I PRZYSZŁOŚCI BEZ ZŁAMAŃ

  1. Ćwicz regularnie – najlepsze są ćwiczenia z obciążeniem i równoważne.
  2. Zadbaj o dietę bogatą w składniki odżywcze dobre dla kości – wapń, witamina D i białko są najważniejsze dla zdrowia kości. Bezpieczne – krótkie (ok 20 min dziennie) ekspozycje na promieniowanie słoneczne dostarczy niezbędnej dla organizmu witaminy D.
  3. Unikaj złych nawyków – utrzymuj zdrową wagę ciała, unikaj palenia i nadmiernego spożywania alkoholu.
  4. Dowiedz się czy masz czynniki ryzyka i poinformuj o nich lekarza, szczególnie jeżeli miałeś wcześniejsze złamania, cierpisz na choroby lub bierzesz leki, które wpływają na zdrowie kości.
  5. Poddaj się badaniom, a w razie konieczności, leczeniu. Jeżeli jesteś w grupie wysokiego ryzyka prawdopodobnie będziesz potrzebować leków, aby skutecznie przeciwdziałać złamaniom.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content