24 października Światowy Dzień Walki z Otyłością

Otyłość i nadwaga to jeden z głównych problemów zdrowotnych, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia. Cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci. Należy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem na kontrolę masy ciała jest pomiar wskaźnika BMI (Body Mass Index). Jest to wskaźnik który wykorzystuje stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu mierzonego w metrach. Prawidłową wagę mają osoby, których BMI nie przekracza 25 punktów. Powyżej 25 punktów występuje nadwaga, powyżej 30 – otyłość. U dzieci wartość wskaźnika BMI nie ma dokładnie określonych norm – jest zależna od wieku oraz płci. Do oceny prawidłowej wartości wskaźnika służą siatki centylowe. W chwili gdy dziecko znajduje się pomiędzy 85 a 95 centylem możemy mówić o występowaniu nadwagi, a gdy jego wynik przekroczy 95 centyl mamy do czynienia z otyłością.

Otyłość jest przyczyną chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, chorób nerek, wątroby, nadciśnienia, miażdżycy.

Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. Podstawą zapobiegania rozwojowi nadmiernej masy ciała jest regularna aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie oraz styl życia.

Instytut Żywności i Żywienia opracował zasady zbilansowanej diety ograniczające ryzyko powstania otyłości:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny);
  2. Zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych i cukru;
  3. Zwiększ spożycie warzyw i owoców, również roślin strączkowych i orzechów;
  4. Ogranicz spożycie mięsa do 0,5 kg tygodniowo, szczególnie tłustego, a zwiększ spożycie chudego mleka i produktów mlecznych;
  5. Unikaj alkoholu.

Zadbaj o swoje zdrowie, podejmij walkę z nadwagą!

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content