1 październik Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C

W dniu 1 października przypada na Świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C).

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C. Wirus HCV po wniknięciu do organizmu człowieka przedostaje się poprzez krew do hepatocytów. Okres wylęgania wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy od zakażenia, po tym czasie może dochodzić do ostrego zapalenia wątroby. Objawy zakażenia wirusem są najczęściej niecharakterystyczne np. bóle mięśni i stawów, zmęczenie, apatia, depresja. Zakażenie może również przebiegać całkowicie bezobjawowo.

Źródłem zakażenia jest kontakt z krwią zakażonej osoby. Najczęściej do zarażenia się dochodzi  podczas zabiegów wykonywanych w placówkach medycznych, bądź w salonach kosmetycznych powodujących uszkodzenie skóry. Przykłady dróg zakażeń to: zastrzyki, pobieranie krwi, zabiegi chirurgiczne, transfuzja krwi, zabiegi stomatologiczne, zabiegi kosmetyczne (manicure, pedicure, piercing), salony tatuażu (wykonywanie tatuażu), wizyty u fryzjera. Osoby wykonujące zabiegi medyczne i kosmetyczne, zobligowane są do mycia rąk, używania rękawic jednorazowych do każdego zabiegu oraz do odpowiedniej dezynfekcji powierzchni, które uległy skażeniu.

Niestety do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki przeciw WZW C. Dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość dróg i możliwości zakażenia tym wirusem, aby ustrzec zdrowie swoje i innych.

Pacjenci, którzy chcą sprawdzić czy nie są zakażeni wirusem mogą poprosić lekarza rodzinnego o zlecenie testu na HCV.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content