4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii.
Onkologia to nauka o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, o patologii i epidemiologii. Zajmuje się zapobieganiem i rozpoznawaniem schorzeń nowotworowych oraz wielospecjalistycznym leczeniem chorych na raka i opieką nad nimi. Lekarz onkolog jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem schorzeń nowotworowych.
Na świecie nowotwory traktowane są jako choroby przewlekłe i uleczalne, jednak w Polsce wskaźnik umieralności z tego powodu jest bardzo wysoki. Nowotwory są drugą, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych, najczęstszą przyczyną zgonów.
Rak to choroba, w której komórki w ciele człowieka rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów.
W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań.
Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Ważna jest wczesna edukacja, dlatego Polska Unia Onkologii promuje ogólnopolski program edukacyjny pt. ,,Mam haka na raka”. Skierowany jest on do młodzieży szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Istotą programu jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed uczniami jest propagowanie aktywności prozdrowotnych wśród najbliższych.
Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie. Zacznij już teraz!
W wyniku chorób nowotworowych każdego roku w Polsce umiera ok 100 tyś. osób. Czy tragiczne statystyki mogłyby wyglądać inaczej? Okazuje się, że tak. Mimo, że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok nadal zapominamy o profilaktyce.
Dzięki regularnym badaniom jesteśmy w stanie wykryć chorobę we wczesnym stadium.Jednym z podstawowych badań dzięki, którym możemy dowiedzieć się o tym co dzieje się w naszym organizmie jest morfologia krwi – warto wykonywać ją raz w roku, a także wtedy gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy.
Najczęstsze nowotwory wśród Polaków to: rak płuc, piersi, jelita grubego, gruczołu krokowego, żołądka, nerki, trzonu macicy, pęcherza moczowego, szyjki macicy, jajnika.
Zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Obserwujmy siebie, badajmy się, zapobiegajmy. Nowotwór wcześnie wykryty to nie wyrok.