1-10 grudnia Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Od 1 do 10 grudnia szczególną uwagę zwracamy na gruźlicę i choroby płuc. W tych dniach uświadamiamy sobie skalę problemu oraz przypominamy o konieczności systematycznej kontroli płuc. Płuca są organem niezbędnym do życia. Rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz gruźlica są jednymi z najczęściej występujących chorób płuc w Polsce i na świecie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) gruźlica jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Wcześnie wykrytą gruźlicę i inne choroby płuc można skutecznie leczyć.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię prątek gruźlicy, który został wykryty przez niemieckiego lekarza, bakteriologa Roberta Kocha. Źródłem zakażenia najczęściej jest prątkujący chory na gruźlicę, który podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy mówienia, rozsiewa prątki wraz z kropelkami śluzu. Choroba, obok płuc, może dotknąć także innych narządów i układów: nerek, kości, układu moczowo-płciowego. Gruźlica nazywana jest często chorobą społeczną, gdyż istnieje ścisły związek z warunkami życia:

  • złe warunki mieszkaniowe,
  • niedożywienie,
  • złe warunki sanitarne,
  • bieda.

Do rozwoju gruźlicy dochodzi, gdy organizm jest słaby i nie ma sił by się bronić. Leczenie gruźlicy trwa długo i wymaga współpracy chorego z lekarzem. Dzięki rozwojowi medycyny choroba jest całkowicie uleczalna.

Aby uniknąć zachorowania na gruźlicę należy: prowadzić zdrowy styl życia, prawidłowo odżywiać się, być aktywnym fizycznie, dbać o higieniczny sen i odpoczynek, przestrzegać zasad higieny osobistej.

Częste choroby płuc to także:

  • mukowiscydoza,
  • astma,
  • rozedma płuc,
  • rozstrzenie oskrzeli.

W przypadku tych schorzeń istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Wszystkie są chorobami przewlekłymi, nie ma zatem możliwości całkowitego ich wyleczenia. Dzięki medycynie można natomiast poprawić jakość życia chorych.

Dlatego Dzień Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc to czas, w którym powinniśmy udać się na kontrolną wizytę lekarską przy niepokojących objawach obserwowanych u siebie lub osób z bliskiego otoczenia i wykonać badania laboratoryjne.

Skip to content