1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS

Od 1988 r. corocznie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz wspieranie ludzi dotkniętych tą chorobą i ich rodzin oraz uświadomienie jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu.

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS jest kokardka w kolorze czerwonym przypominająca odwróconą literę V, która ma przypominać, że nie wygrano jeszcze w walce z tą epidemią.

Wirus HIV atakuje i osłabia układ immunologiczny. AIDS jest końcowym stadium zakażenia wirusem HIV, kiedy organizm nie może już sobie dalej poradzić w walce z wirusem.

Wiele osób myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Może to przytrafić się każdemu z nas, nie musimy być tego świadomi. Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby oraz w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia dziecka piersią przez matkę zakażoną HIV.

Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.

Więcej na https://aids.gov.pl/

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content