17 listopada Światowy Dzień Wcześniaka

Co roku 17 listopada świat staje się fioletowy. W geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami na ten kolor podświetlane są najważniejsze budynki użyteczności publicznej, ponieważ tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, a jego symbolem jest kolor fioletowy i małe fioletowe skarpetki. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa i środowiska medycznego na wyzwania związane z rozwojem i potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych.

Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. To wyjątkowa grupa dzieci, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu. Na bezpieczeństwo wcześniaków składa się wiele elementów – odpowiednia opieka okołoporodowa, żywienie i pielęgnacja w pierwszych dniach życia na oddziale neonatologicznym, ale także bezpieczeństwo i dobra organizacja pobytu dziecka w domu.

W Polsce ten dzień obchodzony jest dopiero od kilku lat. Zainicjowany został w 2011 roku przez Fundację Wcześniak Rodzice Rodzicom. W tym roku ze względu na pandemię obchody przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. Na Facebooku Fundacji można dołączyć do wydarzenia Światowy Dzień Wcześniaka 2020 #NaFioletowo.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content