Październik miesiącem Profilaktyki Raka Piersi

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Wszystkie podejmowane w tym okresie działania mają na celu zwrócenie uwagi kobiet na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. To czas, by zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i nie zapominać o tym przez cały rok.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Głównym powodem, dla którego tak wiele pań umiera z powodu tego nowotworu jest jego późna wykrywalność. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia, dlatego w tym wieku powinny poddawać się badaniom profilaktycznym. Kluczowym czynnikiem rozwoju choroby jest stan hormonalny kobiety – czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych, a czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego) oraz o samobadaniu piersi.

Ministerstwo Zdrowia od lat prowadzi działania, które mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę, zachęcenie do zmiany nawyków zdrowotnych oraz do robienia badań przesiewowych. Jednym z takich działań jest kampania Planuję długie życie. Na stronie http://planujedlugiezycie.pl/ znajdziemy informację i porady na temat nowotworów oraz zmniejszenia ryzyka zachorowań.

Fundacja Wsparcie na Starcie prowadzi kampanię Dotykam=Wygrywam, której celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich badanie i noszenie dobranego biustonosza. Jest to także akcja reCYClingu czyli zbiórki biustonoszy, która w miesiącu październiku odbywa się w sklepach bieliźniarskich w całej Polsce. Środki uzyskane w ramach akcji przekazywane są na wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie.

W Bielsku Podlaskim w akcję włączył się salon Biusty w górę. Zachęcamy Panie do oddawania swoich biustonoszy do reCYClingu:

– takich, których już nie lubisz albo przestały Ci się podobać,

– są w dobrym stanie (nie są poprute, poplamione, podarte, nie posiadają obciętych elementów),

– nie są już modne,

– wyblakły, ale trzymają formę,

– nie pasują na nas bo zmienił nam się rozmiar,

– użytkowałaś je więcej niż 200 razy i czas na zmianę.

Więcej o kampanii można przeczytać na stronie https://www.dotykamwygrywam.pl/ .

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content