8 maja Dzień Położnej

8 maja jest szczególnym dniem dla polskich położnych. W tym dniu obchodzony jest Dzień Położnej.

Data tego święta została ustanowiona w rocznicę urodzin polskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej, która uwięziona w obozie koncentracyjnym Auschwitz II – Birkenau, sprzeciwiając się rozkazom władz obozowych, przyjmowała na świat dzieci więźniarek. Pomimo, że groziła jej za to kara śmierci, starała się jak najlepiej zaopiekować kobietami i przychodzącymi na świat dziećmi. W sumie przyjęła ok. 3 000 porodów.

Położna to ktoś więcej niż tylko pomoc dla lekarza w trakcie porodu. To ona towarzyszy kobiecie na każdym etapie – już w trakcie ciąży może kierować ją na badania, wspierać i pomagać przygotować się do roli matki, ponieważ doskonale zna kobiece ciało oraz jego fizjologię.

Położne są z kobietami w tych radosnych chwilach, kiedy na świecie pojawia się nowe życie ale także wspierają przyszłych rodziców w takich trudnych sytuacjach jak poronienie czy urodzenie martwego dziecka. To one zwykle są tym pierwszym ramieniem, na którym można się wypłakać. Doradzają jak sobie poradzić ze stratą, jakie badania wykonać i jak przygotować się do kolejnej ciąży.

Z tej okazji składamy podziękowania Położnym za codzienny trud, za cierpliwą opiekę. Życzymy dużo zdrowia, wytrwałości, niech codzienna praca przyniesie satysfakcję i radość.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content