17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego obchodzony jest 17 maja. Święto jest okazją do tego, by edukować na temat niebezpieczeństwa jakie wiąże się z nadciśnieniem tętniczym oraz przypomnieć, że samodzielne, codzienne stosowanie ciśnieniomierza to najprostsza metoda aby w porę rozpoznać rozwijającą się chorobę.

Nadciśnienie jest chorobą układu krążenia, która charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest też głównym czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Nieleczona uszkadza wszystkie naczynia krwionośne, co prowadzi do zawału, udaru, uszkodzenia nerek. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta. Pamiętajmy, że problem nadciśnienia nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej zmagają się z nim osoby młode. Nadciśnienie może pojawić nawet u dzieci.

Osoby z nadciśnieniem powinny odpowiednio zbilansować dietę, zwiększyć spożycie potasu, ograniczyć spożycie soli, zwiększyć aktywność fizyczną oraz rzucić palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu.

W tym dniu zwróćmy szczególną uwagę na swoje zdrowie. Poprośmy lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę o zmierzenie ciśnienia by w porę zapobiec rozwojowi choroby, ponieważ jest to choroba bardzo podstępna, rozwijająca się i nie dająca żadnych objawów nawet przez klika lat.

Skip to content