14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa został ustanowiony 14 czerwca 2004 r.- w dzień urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera, który w roku 1901 odkrył grupy krwi.  Za to odkrycie został odznaczony nagrodą Nobla. Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzone jest od 2014 roku, dedykowane dawcom krwi. Oddawanie krwi jest bardzo ważne nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Dawcy krwi każdego dnia ratują na świecie tysiące ludzi. Krew jest najcenniejszym darem życia oraz dla wielu chorych możliwością na szybszy powrót do zdrowia. Podawana jest w stanach zagrożenia życia np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Nie da się jej niczym zastąpić. Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18 – 65 lat o wadze minimum 50 kilogramów.

W Polsce krew oddaje się wyłącznie bezpłatnie. Pobiera się ją od dawców w stacjach krwiodawstwa stacjonarnych lub mobilnych, czyli w specjalnych autobusach. Krwiodawstwo to szlachetna inicjatywa.

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa składamy serdeczne podziękowania dla Honorowych Dawców Krwi za bezinteresowne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzi.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content