1 października Międzynarodowy Dzień Walki z WZW typu C

W dniu 1 października przypada na Świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C). Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych światowych zagrożeń epidemicznych. Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu „C” nazywana cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega z niewielkimi objawami podobnymi do grypy (np. bóle mięśni i stawów, zmęczenie, apatia, depresja) lub bezobjawowo. Źródłem zakażenia jest kontakt z krwią osoby zakażonej wskutek przerwania ciągłości tkanek. Wirus HCV po wniknięciu do organizmu człowieka przedostaje się poprzez krew do hepatocytów. Przykłady dróg zakażeń to: zastrzyki, pobieranie krwi, zabiegi chirurgiczne, transfuzja krwi, zabiegi stomatologiczne, zabiegi kosmetyczne (manicure, pedicure, piercing), salony tatuażu (wykonywanie tatuażu), wizyty u fryzjera. Osoby wykonujące zabiegi medyczne i kosmetyczne, zobligowane są do mycia rąk, używania rękawic jednorazowych do każdego zabiegu oraz do odpowiedniej dezynfekcji powierzchni, które uległy skażeniu.

Na chwilę obecną nie ma szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (WZW C). Dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość dróg i możliwości zakażenia tym wirusem, aby ustrzec zdrowie swoje i innych.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content