Wniosek złożony przez nasz szpital w naborze Ministerstwa Zdrowia w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) uzyskał pozytywną rekomendację do realizacji.
Po podpisaniu umowy otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 11 906 540,70 złotych na inwestycje w zakresie opieki długoterminowej dla naszego szpitala.
Opieka długoterminowa odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę dostosowaną do jego potrzeb.
„Fakt, że w 2024 r. udało się odblokować środki z KPO na ten cel, to ogromny sukces Ministerstwa Zdrowia. Co więcej udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską zmianę charakteru przyznawanych środków finansowych. Środki na inwestycje w opiekę długoterminową i geriatryczną, które pierwotnie były przewidziane jako pożyczki, zostały przekwalifikowane jako granty. Dla mniejszych szpitali powiatowych, które nie miałyby możliwości zaciągania pożyczek z KPO ma to kluczowe znaczenie. Mogą bowiem skorzystać z bezzwrotnych grantów” – podkreśla Ministra Izabela Leszczyna.
To istotne wsparcie finansowe pomoże nam w poprawie standardów opieki i leczenia seniorów oraz osób wymagających stałej opieki w naszym powiecie.
W ramach przyznanej kwoty planujemy:
Rozbudowę budynku „Z” szpitala o 35 dodatkowych łóżek ZOL, w tym 5 dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (łącznie w projekcie 55 łóżek elektrycznych w tym 25szt. jako wymiana wyeksploatowanych w aktualnie istniejącej części ZOL) oraz doposażenie ZOL w nowoczesne urządzenia, wyroby medyczne i wyposażenie niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, m.in. aparaty USG (stacjonarny i przenośny), RTG, EKG, USG, zestaw zrobotyzowanej rehabilitacji opieki długoterminowej wykorzystujący technologię elektromiografii i elektrostymulacji.
W ramach inwestycji zaplanowano działania edukacyjne, podnoszące kwalifikacje personelu medycznego ZOL. Dodatkowymi działaniami uzupełniającymi i komplementarnymi wobec warunków realizacji gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej są działania nakierowane na jakość z perspektywy pacjenta (patient experience), m.in. utworzenie sali wytchnieniowej, zewnętrznej strefy relaksu oraz z perspektywy personelu, m.in. wprowadzenie rozwiązań poprawiających ergonomię pracy.
Trudno nie zgodzić się z wiceministrą Katarzyną Kacperczyk, że „takie inwestycje wpłyną na poprawienie komfortu pobytu pacjentów w szpitalu, jak również komfortu pracy personelu medycznego”.
Cieszymy się z uzyskanego wsparcia i mamy nadzieję na sprawne podpisanie umowy i przejście do fazy realizacji inwestycji z korzyścią dla naszego powiatu.