15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ustanowiony przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. Celem dnia jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, promocja badań profilaktycznych oraz korzystania z usług specjalistów. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet i najczęstszą przyczyną śmierci. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Kluczowym czynnikiem rozwoju choroby jest stan hormonalny kobiety – czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych, a czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego) oraz o samobadaniu piersi. Na tę chorobę zapadają również mężczyźni. Przy wczesnym wykryciu ewentualnych zmian zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie. W tym Dniu okazujemy wsparcie osobom chorym oraz ich rodzinom. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążka.

Fundacja Wsparcie na Starcie prowadzi kampanię Dotykam=Wygrywam, której celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich badanie i noszenie dobranego biustonosza. Jest to także akcja reCYClingu czyli zbiórki biustonoszy, która w miesiącu październiku odbywa się w sklepach bieliźniarskich w całej Polsce. Środki uzyskane w ramach akcji przekazywane są na wsparcie działalności statutowej Stowarzyszenia Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie.

W Bielsku Podlaskim w akcję włączył się salon Biusty w górę. Zachęcamy Panie do oddawania swoich biustonoszy do reCYClingu:
– takich, których już nie lubisz albo przestały Ci się podobać,
– są w dobrym stanie (nie są poprute, poplamione, podarte, nie posiadają obciętych elementów),
– nie są już modne,
– wyblakły, ale trzymają formę,
– nie pasują na nas bo zmienił nam się rozmiar,
– użytkowałaś je więcej niż 200 razy i czas na zmianę.

Więcej o kampanii można przeczytać na stronie https://www.dotykamwygrywam.pl/recycling

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content