1-7 sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Celem Światowego Tygodnia Karmienia Piersią jest propagowanie tej metody jako naturalnego i zdrowego sposobu karmienia niemowląt oraz dążenie do ochrony matek karmiących piersią. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.
Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki: białka, tłuszcze, cholesterol, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cukry, niezbędne minerały wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.
Korzyści z karmienia piersią dla mamy to: nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem, łagodniejszy przebieg połogu, szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży, mniejsze ryzyko depresji poporodowej, mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika, w wieku podeszłym ochrona przed złamaniem biodra i zachorowaniem na osteoporozę, mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.
Nasz szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” i wypełnia „10 kroków do udanego karmienia piersią” wg wytycznych WHO będących zbiorem zasad i procedur przeznaczonych do stosowania w oddziałach położniczych i noworodkowych w celu wspierania karmienia piersią. Przy szpitalu działa także całodobowa poradnia laktacyjna, gdzie udzielane są porady w przypadku problemów z karmieniem piersią.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content