POWIATOWA STACJA SANITARNO –EPIDEMIOLOGICZNA W BIELSKU PODLASKIM
ZATRUCIA GRZYBAMI
Latem i jesienią bardzo chętnie wybieramy się, często całymi rodzinami, do lasu na grzyby. Są one cenione ze względu na swoje walory smakowe, ale jednocześnie mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Z tego powodu należy znać grzyby trujące zanim pójdziemy na grzybobranie – przestrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku Podlaskim.
Zatrucia grzybami najczęściej objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. Mogą pojawić się ponadto takie objawy, jak zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, zaburzenia widzenia, wymioty, drgawki, zaburzenia oddychania, żółtaczka, skaza krwotoczna, a w ciężkich przypadkach wstrząs i śmierć. Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, które pojawiły się po zjedzeniu grzybów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ często tylko w porę udzielona pomoc może uratować nam życie. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której nasz stan może się gwałtownie pogorszyć. Nie lekceważmy więc objawów. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku Podlaskim radzi 8 sposobów na uniknięcie zatrucia grzybami:
Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią:
W ciągu ostatnich 4 lat w naszym powiecie bielskim nie wystąpiły zatrucia grzybami.
INFORMACJA
W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).