Zatrucia grzybami

POWIATOWA STACJA SANITARNO –EPIDEMIOLOGICZNA W BIELSKU PODLASKIM

ZATRUCIA GRZYBAMI

      Latem i jesienią bardzo chętnie wybieramy się, często całymi rodzinami, do lasu na grzyby. Są one cenione ze względu na swoje walory smakowe, ale jednocześnie mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Z tego powodu należy znać grzyby trujące zanim pójdziemy na grzybobranie – przestrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Bielsku Podlaskim.                                                                          

Zatrucia grzybami najczęściej objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. Mogą pojawić się ponadto takie objawy, jak zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, zaburzenia widzenia, wymioty, drgawki, zaburzenia oddychania, żółtaczka, skaza krwotoczna, a w ciężkich przypadkach wstrząs i śmierć. Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, które pojawiły się po zjedzeniu grzybów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ często tylko w porę udzielona pomoc może uratować nam życie. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której nasz stan może się gwałtownie pogorszyć. Nie lekceważmy więc objawów.   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Bielsku Podlaskim radzi 8 sposobów na uniknięcie zatrucia grzybami:

  1. Zbieramy tylko gatunki znane.
  2. Zachowujmy szczególną ostrożność przy zbieraniu grzybów blaszkowych. Szczególnie niebezpieczne są grzyby, które mają białe blaszki, bulwiasto zgrubiałą podstawę trzonu oraz w górnej jego części zwisający pierścień (wszystkie muchomory).
  3. Nie zbierajmy olszówki, czyli krowiaka podwiniętego oraz innych grzybów, które powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Są szkodliwe dla zdrowia (odwodnienie, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej). Olszówki uszkadzają błonę śluzową żołądka.
  4. Nie zbierajmy grzybów małych o niewykształconych cechach charakterystycznych dla gatunku.
  5. Wyjmujmy ze ściółki całe owocniki, gdyż podstawa trzonu może stanowić ważną cechę rozpoznawczą.
  6. Obejrzyjmy dokładnie cały owocnik i ustalmy przynależność gatunkową grzyba. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zebrane okazy odżałujmy i wyrzućmy!
  7. Nie przechowujmy (nawet w lodówce) zebranych grzybów ani potraw z nich przyrządzonych. Szybko się psują i powstają w nich substancje trujące.
  8. Nie spożywajmy surowych pieczarek – często zawierają środki ochrony roślin.

Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • zaburzenia wzroku
  • natychmiast udaj się do lekarza. Nie staraj się stosować żadnych zabiegów na własną rękę, gdyż opóźnia to kontakt z lekarzem i może uniemożliwić wyleczenie (w tym czasie toksyny uszkadzają narządy wewnętrzne).

W ciągu ostatnich 4 lat w  naszym powiecie bielskim nie  wystąpiły  zatrucia grzybami.

Skip to content