4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Dzień jest okazją, aby przyjrzeć się własnemu zdrowiu i stylowi życia. Otyłość jest chorobą wymagającą leczenia. Charakteryzuje się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w stosunku do całkowitej masy ciała. Uważana jest za jedną z najgroźniejszych i najbardziej rozpowszechnionych chorób XXI wieku. Cierpią na nią nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Należy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej jak też podjadanie między posiłkami.
Jak ocenić czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już z otyłością?
Wskaźnikiem BMI, który służy do oznaczania prawidłowej masy ciała osób dorosłych.
BMI oblicza się na podstawie prostego wzoru matematycznego:
BMI=masa ciała (kg)/wzrost2 (m)
Wzór ten mogą stosować zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni. Dzięki temu prostemu obliczeniu można sprawdzić, czy waga mieści się w prawidłowym przedziale, czy mamy nadwagę lub czy nasza masa ciała wkracza w przedział otyłości.
Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
< 16,0 – wygłodzenie
16,0–16,99 – wychudzenie
17,0–18,49 – niedowagę
18,5–24,99 – waga prawidłowa
25,0–29,99 – nadwagę
30,0–34,99 – otyłość I stopnia
35,0–39,99 – otyłość II stopnia
≥ 40,0 – otyłość III stopnia
Więcej na stronie: https://planujedlugiezycie.pl/index.php/otylosc/
W tym dniu Dietetyk szpitalny przeprowadzi edukację wśród pacjentów SPZOZ w Bielsku Podlaskim zainteresowanych zdrowym odżywianiem i walką z otyłością.
Hipokrates ojciec medycyny mawiał „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.