4 marca Światowy Dzień Otyłości

4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Dzień jest okazją, aby przyjrzeć się własnemu zdrowiu i stylowi życia. Otyłość jest chorobą wymagającą leczenia. Charakteryzuje się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w stosunku do całkowitej masy ciała. Uważana jest za jedną z najgroźniejszych i najbardziej rozpowszechnionych chorób XXI wieku. Cierpią na nią nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Należy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, stres, brak aktywności fizycznej jak też podjadanie między posiłkami.

Jak ocenić czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już z otyłością?

Wskaźnikiem BMI, który służy do oznaczania prawidłowej masy ciała osób dorosłych.

BMI oblicza się na podstawie prostego wzoru matematycznego:

BMI=masa ciała (kg)/wzrost2 (m)

Wzór ten mogą stosować zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni. Dzięki temu prostemu obliczeniu można sprawdzić, czy waga mieści się w prawidłowym przedziale, czy mamy nadwagę lub czy nasza masa ciała wkracza w przedział otyłości.

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

< 16,0 – wygłodzenie

16,0–16,99 – wychudzenie

17,0–18,49 – niedowagę

18,5–24,99 – waga prawidłowa

25,0–29,99 – nadwagę

30,0–34,99 – otyłość I stopnia

35,0–39,99 – otyłość II stopnia

≥ 40,0 – otyłość III stopnia

Więcej na stronie: https://planujedlugiezycie.pl/index.php/otylosc/

W tym dniu Dietetyk szpitalny przeprowadzi edukację wśród pacjentów SPZOZ w Bielsku Podlaskim zainteresowanych zdrowym odżywianiem i walką z otyłością.

Hipokrates ojciec medycyny mawiał „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

       

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content