4 maja Światowy Dzień Astmy

Od 1998 r. w każdy pierwszy wtorek maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy, organizowany przez Światową Inicjatywę na rzecz Zwalczania Astmy (Global Initiative for Asthma, GINA). W tym roku obchody przypadają na dzień 4 maja.

Celem dnia jest zwiększenie świadomości dotyczącej tej choroby i skali związanej z jej zagrożeniem. Astma oskrzelowa, zwana także dychawicą oskrzelową, jest przewlekłą, nieuleczalną zapalną chorobą dróg oddechowych, jednak dzięki nowoczesnym terapiom i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Astma oskrzelowa ma najczęściej podłoże alergiczne. Zaniedbana i zlekceważona alergia może prowadzić do wystąpienia astmy u ludzi w każdym wieku.

Objawami astmy są: świszczący oddech, duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej i kaszel.

Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Astma jest chorobą, na którą wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, bądź wrażliwość na alergeny znajdujące się w środowisku. Zdarza się jednak, iż do rozwoju choroby dochodzi

w konsekwencji nieleczonych stanów zapalnych dróg oddechowych.

Leczenie astmy zależy od jej rodzaju, a podstawą kuracji są sterydy wziewne. Czasami, aby pomóc choremu, trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela lub lekami przeciwleukotrienowymi, a w przypadku astmy ciężkiej zastosować leczenie biologiczne.

Wczesne rozpoznanie astmy i dobranie odpowiedniego leczenia pozwala wielu chorym na normalne funkcjonowanie.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content