26 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem dnia jest promowanie transplantacji oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat przeszczepów, świadomego dawstwa narządów, szpiku i krwi oraz przekazywania organów po śmierci, jak również okazją, aby uczcić dawców narządów. Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Przeszczepy są niewykonalne, jeśli nie ma dawców. Z roku na rok rośnie liczba pacjentów, dla których przeszczep narządu jest jedyną nadzieją na zdrowie i życie. Większość narządów do przeszczepów pochodzi głównie od osób zmarłych. Od osób żyjących można pobrać fragment wątroby, nerkę, szpik.
Zgodnie z polskim prawem każda osoba może być dawcą pod warunkiem, że za życia nie wyraziła sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Poltransplant w Warszawie. Rodzina powinna znać nasze stanowisko dotyczące pobrania narządów i my powinniśmy wiedzieć co oni o tym myślą. Nie zawsze rodzina wie, czy osoba zmarła za życia wyrażała chęć przekazania swoich narządów do transplantacji. Dlatego warto mieć przy dokumentach Świadectwo woli. Do pobrania na stronie https://zgodanazycie.pl lub www.poltransplant.org.pl
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną „Solidarnie dla transplantacji”. Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji.
By osiągnąć zamierzony efekt zaplanowano działania edukacyjno-informacyjne mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Akcent stawiany jest właśnie na solidarność, bo leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów. Każdy z nas jest częścią tej metody – każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.