24 października – Światowy Dzień Walki z Otyłością

„Dlaczego rygorystyczna dieta nie przynosi oczekiwanych efektów?”, „Czy powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest prawdą?”, „Co powoduje zaburzenia metabolizmu u człowieka?”

na te i inne pytania związane z odchudzaniem, w tym dniu Dietetyk szpitalny udzielił odpowiedzi wszystkim pacjentom SPZOZ w Bielsku Podlaskim zainteresowanym zdrowym odżywianiem i walką z otyłością.

Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. SPZOZ w Bielsku Podlaskim obchodził ten dzień koncentrując działania edukacyjne i profilaktyczne na promocji zdrowego trybu życia, zachęcając pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych.

Konsultacji z dietetykiem mogły zasięgnąć nie tylko osoby dotknięte problemem otyłości czy nadwagi, ale także wszyscy, którzy chcieliby wiedzieć jak tym chorobom zapobiegać.

W celu skuteczniejszej edukacji przygotowane zostały ulotki informacyjne zawierające zalecenia dietetyczne, a także wykaz produktów zalecanych i niezalecanych w otyłości.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych.

To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych.

Obecnie około 1,6 miliarda ludzi na świecie ma nadwagę, a 400 milionów cierpi z powodu otyłości.
155 milionów dzieci ma nadwagę, a około 35 milionów jest otyłych.

W większości przypadków sam wygląd pacjenta pozwala zdiagnozować u niego otyłość. Dla osób dorosłych i o przeciętnych warunkach umięśnienia dobrym odzwierciedleniem zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie jest wskaźnik BMI.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2

Ponadto osoby otyłe mogą uskarżać się na trudności w wykonywaniu codziennych czynności, duszność, letarg. U otyłych dzieci możliwe jest wcześniejsze wejście w okres dojrzewania.

Otyłości często towarzyszą inne choroby: zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zawał serca i mózgu, wylewy, zatorowość, zwyrodnienia kręgosłupa, miażdżyca, kamica żółciowa, rozstępy. Otyli pacjenci są dodatkowo narażeni na choroby układu ruchu, choroby nerek, a także zwiększone tendencje do zachorowań na nowotwory.

Działania edukacyjne są prowadzone w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPZOZ przez cały rok, w ramach programów edukacji zdrowotnej. Do wzięcia w nich udziału zachęcamy wszystkich zadeklarowanych pacjentów.

Skip to content