18 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Celem dnia jest zachęcenie palaczy do zaprzestania palenia przynajmniej na jeden dzień oraz zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby: układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POChP, zapalenie oskrzeli i płuc); układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, tętniaka aorty); przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy); jak również osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie. Palenie tytoniu jest przyczyną chorób nowotworowych.  Rzucanie palenia jest trudnym procesem. Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili, inni potrzebują dłuższych przygotowań, czy pomocy specjalisty. Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jest dobrą okazją by zerwać z nałogiem.

Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii społecznej „Planuję długie życie” opracowało informacje w zakresie profilaktyki tytoniowej. Więcej informacji można uzyskać na stronie MZ  planujedlugiezycie.pl

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content