14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada nie jest datą wyznaczoną przypadkowo, jest to dzień urodzin odkrywcy insuliny, doktora Fryderyka Bantinga (1891-1941), laureata Nagrody Nobla. Każdego roku w tym dniu skupiamy się wokół tematu cukrzycy.

Cukrzyca to przewlekła choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu produkowanego w trzustce) lub nie potrafi wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Niedobór insuliny prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z chorobą, a także zachęcenie do badań profilaktycznych. Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło, obecne we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, jest znakiem jedności.

Cukrzyca nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń i celów życiowych. Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna połączona z dietą i prawidłowe leczenie mogą zapobiec rozwojowi choroby i uchronić przed groźnymi powikłaniami.

W tym dniu Dietetyk Szpitalny prowadził będzie w oddziałach Edukację Zdrowotną Pacjentów skoncentrowaną na podniesieniu świadomości jak zdrowo się odżywiać, jak zmienić swoją dietę i niezdrowe nawyki.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content