10 marca Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Obchodzony jest corocznie w drugi czwartek marca. Celem dnia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia nerek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz niebezpieczeństw wynikających ze związanych z nimi chorób. To okazja również, by przypomnieć, jak ważne są regularne badania. Przewlekła choroba nerek dotyka osób w każdym wieku, powyżej 60 roku życia ryzyko to się zwiększa. Choroby nerek szczególnie często dotykają osoby: z cukrzycą, chorobami serca, nadciśnieniem, po zawałach, udarach, nadużywające środki przeciwbólowe. Czynnikiem ryzyka jest także otyłość.

Co najmniej raz w życiu warto wykonać USG nerek, szczególnie u dzieci. Nefrolodzy alarmują, że schorzenia nerek mogą rozwijać się nawet 20-30 lat, od dzieciństwa do wieku dojrzałego, nie dając żadnych objawów. Wczesne rozpoznanie chorób nerek uchroni przed niebezpiecznymi, a niejednokrotnie śmiertelnymi ich konsekwencjami.

INFORMACJA

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej 689 Bielsk Podlaski - Hajnówka informujemy, że od dnia 15 listopada 2023 r. do odwołania wjazd dla karetek przy SPZOZ w Bielsku Podlaskim będzie możliwy od strony ul. Kleszczelowskiej (przy aptece).

Skip to content