1 marca – Światowy Dzień Walki z Otyłością

1 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość uznawana jest dziś za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że podwyższoną masę ciała ma blisko dwa miliardy ludzi na świecie.

Obecnie z nadwagą zmaga się co drugi dorosły Polak. Badanie MultiSport Index 2019 wykazało, że jedynie 39 proc. badanych osób dostrzega we własnym otoczeniu problem nadwagi lub otyłości.
Leczeniem otyłości zajmują się specjaliści w poradniach chorób metabolicznych, lekarze diabetolodzy i endokrynolodzy (w zależności od schorzenia).
Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu bardzo groźnych chorób, m.in. takich jak udar, miażdżyca, a te właśnie choroby są na pierwszym miejscu pod kątem zgonów w Polsce.
Należy pamiętać, że otyłość ma bezpośredni wpływ na problemy nowotworowe (nowotwór trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty, rak piersi).

Jak sprawdzić czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już z otyłością?

Wskaźnikiem BMI, który służy do oznaczania prawidłowej masy ciała osób dorosłych.

BMI oblicza się na podstawie prostego wzoru matematycznego:

BMI =masa ciała (kg)/ wzrost2 (m)

Wzór ten mogą stosować zarówno dorosłe kobiety, jak i mężczyźni. Dzięki temu prostemu obliczeniu można ocenić, czy waga mieści się w prawidłowym przedziale, czy mamy nadwagę lub czy nasza masa ciała wkracza w przedział otyłości.

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

< 16,0 – wygłodzenie

16,0–16,99 – wychudzenie

17,0–18,49 – niedowagę

18,5–24,99 – wartość prawidłową

25,0–29,99 – nadwagę

30,0–34,99 – I stopień otyłości

35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)

≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, brak ruchu i podjadanie między posiłkami. Aby zapobiegać nadwadze i otyłości do codziennej diety należy wprowadzić świeże warzywa i owoce. W diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Zaleca się zastąpić białe pieczywo chlebem żytnim, razowym lub graham. Nie zapominajmy o kaszach oraz makaronach pełnoziarnistych. Zmianę nawyków żywieniowych połączmy z aktywnością fizyczną, spacerami i ruchem na świeżym powietrzu.

Jak mawiał Hipokrates „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

 

Skip to content