ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY I POŁOŻNICZO-NOWORODKOWY

ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY I POŁOŻNICZO - NOWORODKOWY

p.o. Koordynatora Oddziału- Elżbieta Kowalczyk, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Położna oddziałowa- Karolina Dymowicz, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego

Numer telefonu na punkt pielęgniarski: 85 833 43 52

Zalecane godziny odwiedzin oddziału: 11:00 – 18:00

 

Opieka medyczna w oddziale ginekologicznym i położniczo-noworodkowym

dr n. med. Michał Kobylec, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Tarun Kumar Mittal, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii

 

 

Lokalizacja:

Budynek C - parter

Wejście główne przez Budynek B.

Oddział Ginekologiczny i Położniczo - Noworodkowy jest oddziałem bezpośrednio połączonym z Oddziałem Neonatologii co zapewnia kompleksową i specjalistyczną obsługę pacjentom zaczynając od pacjentek z problemami ginekologicznymi, poprzez kobiety ciężarne, kobiety po niepowodzeniach położniczych itp. do noworodków z drobnymi problemami zdrowotnymi.

W strukturze Oddziału Ginekologicznego i Położniczo - Noworodkowego jest Blok operacyjny wyposażony w profesjonalny sprzęt m.in. zestaw do resuscytacji noworodka, dzięki któremu możliwa jest szybka reakcja ratowania życia i zdrowia pacjentów w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych komplikacji.

Funkcjonowanie w SPZOZ w Bielsku Podlaskim Oddziału Neonatologii umiejscowionego na tym samym poziomie co Oddział Ginekologiczny i Położniczo - Noworodkowy zabezpiecza w sytuacjach nagłych profesjonalną opiekę noworodkom wymagającym specjalistycznej opieki.

Pacjentki mogą uzyskać również porady ambulatoryjne w poradniach specjalistycznych dla Kobiet: „Poradnia dla Kobiet K”, w których świadczeń udzielają specjaliści z oddziału.

Jakość naszych usług potwierdzona utrzymywanym od 2008 roku certyfikatem „Szpital Przyjazny Dziecku” nadanym przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, „Certyfikat Akredytacji Ministra Zdrowia” potwierdzający spełnienie standardów jakościowych określonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Oferta dla przyszłych mam:

• SZKOŁA RODZENIA
Przyszłym rodzicom stwarzamy warunki do przygotowania się do porodu poprzez prowadzenie zajęć w Szkole Rodzenia. Zajęcia prowadzone są przez położną z wieloletnim doświadczeniem w pracy na sali porodowej. Na zajęcia zapraszani są m.in. neonatolodzy, dietetycy, fizjoterapeuta uroginekologiczny, przedstawiciele Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
PORODY RODZINNE
Zachęcamy przyszłe mamy i ich bliskich do porodów rodzinnych. Rodzącej może towarzyszyć mąż lub partner życiowy, matka, siostra bądź inna osoba, która będzie ją wspierać i przy której będzie czuła się bezpiecznie.
OPIEKA OKOŁOPORODOWA
Zapewniamy wyspecjalizowaną kadrę medyczną, stale podnoszącą swoje kwalifikacje.
Zachęcamy kobiety do swobodnego poruszania się w pierwszym okresie porodu, zmiany pozycji, immersji wodnej. Proponujemy poród w pozycji dogodnej dla rodzącej. Każda przyszła mama traktowana jest indywidualnie, zapewniamy sympatyczna atmosferę w trakcie porodu, opiekę położnej i pomoc lekarza.
Każda Rodząca ma możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Wykonanie znieczulenia poprzedzone jest przeprowadzeniem wnikliwego wywiadu przez lekarza anestezjologa, zapoznaniem z korzyściami znieczulenia oraz możliwymi skutkami ubocznymi. Przed znieczuleniem wykonywane są również badania laboratoryjne. Rodząca wyraża na znieczulenie świadomą pisemna zgodę.
Każda pacjentka po porodzie oraz zabiegach ginekologicznych ma możliwość konsultacji ze specjalistą fizjoterapii uroginekologicznej.
PORADNIA LAKTACYJNA
W oddziale kładziemy ogromny nacisk na prawidłowe postępowanie w laktacji. Szpital od 2008 r. posiadał tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, realizuje wszystkie 10 kroków do udanego karmienia piersią, tym samym zachęca, doradza i pomaga mamom od pierwszych chwil skutecznie i prawidłowo karmić piersią.
Poradnia laktacyjna jest czynna całą dobę, a z jej usług mogą korzystać pacjentki także po wypisie zasięgając porad telefonicznie bądź umawiając się pod numerem telefonu: 85 833 43 48
SKÓRA DO SKÓRY
Bezpośrednio po porodzie umożliwiamy mamie kontakt „skóra do skóry” z próbą pierwszego przystawienia noworodka do piersi.
ROOMING-IN
Stosujemy system rooming - in, w którym dziecko przebywa razem z mamą przez całą dobę, co sprzyja zacieśnianiu więzi.

 

DIETA MAMY

SPZOZ w Bielsku Podlaskim od lutego 2020 r. przystąpił do pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 roku (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1537).

Więcej informacji pod linkiem Dieta Mamy

 

Zakres działalności Oddziału Ginekologicznego i Położniczo - Noworodkowego:
a)leczenie zachowawcze i zabiegowe chorób układu rodnego, m.in.:
• operacje narządu rodnego drogą laparotomii, pochwową i laparoskopową,
• operacje wypadania narządu rodnego i nietrzymania moczu (plastyka pochwy),
• konizacja szyjki macicy;
b)histeroskopie diagnostyczne i zabiegowe;
c)leczenie zaburzeń w przebiegu ciąży;
d)opieka okołoporodowa;
e)opieka poporodowa nad matką i noworodkiem.

Struktura i wyposażenie Oddziału Ginekologicznego i Położniczo - Noworodkowego
1) Ginekologia:
• pięć sal, każda z oddzielnym węzłem sanitarnym.
2) Położniczo- Noworodkowy:
• pięć sal jedno, dwu lub trzy osobowych z węzłami sanitarnymi,
• dwie pojedyńcze sale porodowe, wyposażone w nowoczesne łóżka porodowe, aparaty KTG, stanowiska do resuscytacji noworodków, piłki, worki Saco oraz oddzielne węzły sanitarne,
• nowoczesny sprzęt niezbędny do opieki nad najmniejszymi pacjentami (inkubatory, stanowiska do resuscytacji, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii, aparat do wspomagania oddechu).

Drogie mamy,

Przygotowania pakowania torby do szpitala najlepiej zacząć z końcem 7 miesiąca. Proponowane przez nas zestawienie pomoże przygotować najpotrzebniejsze rzeczy

TORBA MAMY POWINNA ZAWIERAĆ:

  • Koszulę nocną (3 sztuki) umożliwiającą karmienie piersią, szlafrok oraz kapcie,
  • Biustonosz do karmienia, bawełnianą bieliznę osobistą lub bieliznę jednorazową,
  • Przybory toaletowe, ręcznik (2 sztuki), ręczniki papierowe,
  • Zapas podkładów (podpasek) ginekologicznych, na cały okres pobytu,
  • Dodatkowo podkłady na łóżko 60x60cm - 1 opakowanie,

TORBA NOWORODKA POWINNA ZAWIERAĆ:

  • 5 pieluch tetrowych,
  • 1 paczkę pieluch jednorazowych,
  • 2 kocyki lub rożki,
  • 4 komplety ubranek (koszulki, śpioszki),
  • 3 czapeczki,
  • 3 pary skarpetek,
  • 1 ręcznik frotte,
  • Chusteczki nawilżające,
  • Krem pielęgnacyjny do pośladków.

PAMIĘTAJ O WAŻNYCH DOKUMENTACH:

  • Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
  • Karta przebiegu ciąży,
  • Plan porodu,
  • Wyniki badań laboratoryjnych: potwierdzony wynik grupy krwi, HbsAg ,WR, HIV, HCV, USG, posiewu z pochwy i odbytu w kierunku GBS,
  • Wszystkie dodatkowe badania zaświadczające o Twoim stanie zdrowia,
  • Zaświadczenie o wskazaniach do wykonania cesarskiego cięcia.

 

Skip to content